O projekcie
W tegorocznej kampanii prezentowane wiersze pochodzą z dziewiętnastu krajów Europy, od Hiszpanii i Cypru aż po Szwecję i Norwegię. Nie zabraknie też poezji polskiej. Wyboru poetów i wierszy dokonywały instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest natura rozumiana niezwykle szeroko i w pewnym sensie filozoficznie - nie tylko otaczająca nas przyroda, ale również natura rzeczy, miasta, jego specyficzny dla każdej metropolii rytm dający się odnaleźć również w wierszach, natura relacji międzyludzkich i każdego człowieka jako oddzielnego bytu.

„Projekt <<Wiersze w metrze>> pokazuje różnorodność europejskiej kultury, której odzwierciedleniem jest poezja. Wiersze europejskich poetów będzie można przeczytać na stacjach i w wagonach metra. W ten sposób poezja będzie towarzyszyć warszawiakom w ich codziennym życiu, a zarazem pozwoli im oderwać się od codzienności i skłoni ich do refleksji” – opowiada Martin Meisel, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Wiersze prezentowane będą w marcu w wagonach metra na specjalnie przygotowanych naklejkach i City Info TV.W akcję włączyło się także kilka warszawskich kawiarni, w których w Dzień Poezji do kawy zostaną dodane wiersze.
Dlaczego w metrze?

Miasto to przestrzeń dynamiczna, w której ludzie cały czas przemieszczają się w ciągu dnia z jednego punktu do drugiego. W dużych aglomeracjach doskonałym łącznikiem komunikacyjnym jest metro. Pozbawiona ciekawych widoków za oknem podziemna trasa, zmusza podróżnych do zainteresowania się zawieszonymi w metrze plakatami i informacjami. Podczas Wierszy w metrze, literatura opanowuje miejsce przeznaczone na komunikat reklamowy – wybudza odbiorcę z codziennej rutyny i pozwala na chwilę niekomercyjnej refleksji, na chwilę zadumy, na odbycie lirycznej podróży do świata współczesnej poezji oraz wgłąb własnej wyobraźni i wrażliwości.

O Wierszach w metrze

W 2008 roku, z inicjatywy Instytutu Książki i British Council w Warszawie, powstał pomysł unikalnej inicjatywy kulturalnej w przestrzeni miejskiej. Projekt miał na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej i nazwany został Wiersze w metrze.
Pierwowzorem pomysłu umieszczania poezji w metrze jest cykliczny projekt o nazwie Poems on the Underground, który od 1986 roku odbywa się w Londynie. Podobne kampanie prowadzone są lub były także m.in. w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Brukseli, Stuttgarcie i Moskwie.


Twitter